Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
15
Hwy MPG:
19 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Eminent White Pearl |
|---|---|
| Interior Color: | Ecru |
| Odometer: | 19,404 miles miles |
| Transmission: | 6-Speed Automatic with Sequential Shift ECT |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 4.6L V-8 cyl |
| VIN: | JTJAM7BX4P5371474 |
| Stock #: | 205083B |
Included Packages
| Premium Plus Package w/Captain's Chairs |
|---|
|
| Accessory Package |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Illuminated running boards | |
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | swing-out |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-8 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 16mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 329 lb.-ft. @ 3,500RPM |
| Fuel tank capacity | 23.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Number of valves | 32 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 19mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 15mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 4.6L |
| Horsepower | 301hp @ 5,500RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,384mm (54.5") |
|---|---|
| Wheelbase | 2,789mm (109.8") |
| Exterior height | 1,885mm (74.2") |
| Rear headroom | 1,026mm (40.4") |
| Turning radius | 5.8m (19.0') |
| Passenger volume | 3,673L (129.7 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 894mm (35.2") |
| Front headroom | 965mm (38.0") |
| Engine torque | 329 lb.-ft. @ 3,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 328 L (12 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 301hp @ 5,500RPM |
| Engine bore x stroke | 94.0mm x 83.0mm (3.70" x 3.27") |
| Interior maximum rear cargo volume | 1,832 L (65 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,455mm (57.3") |
| Rear legroom | 866mm (34.1") |
|---|---|
| Curb weight | 2,325kg (5,126lbs) |
| Exterior body width | 1,885mm (74.2") |
| Exterior length | 4,879mm (192.1") |
| Rear hiproom | 1,402mm (55.2") |
| GVWR | 2,994kg (6,600lbs) |
| Engine displacement | 4.6 L |
| Compression ratio | 10.20 to 1 |
| 3rd row legroom | 744mm (29.3") |
| Towing capacity | 2,948kg (6,500lbs) |
| Front hiproom | 1,435mm (56.5") |
| Front shoulder room | 1,407mm (55.4") |
| Front legroom | 1,059mm (41.7") |
| Payload | 587kg (1,295lbs) |
| 3rd row hiproom | 1,095mm (43.1") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist (LKA) active |
| Rear reading lights | |
| Appearance | analog |
| Compass |
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Intuitive Park Assist front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Monitor (BSM) warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| CD-MP3 decoder | |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 10.3" |
| Speakers | 9 |
| Diversity antenna |
| Turn-by-turn navigation directions | |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| CD player | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Traffic Alert (RCTA) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Passenger seat mounted armrest | |
| Power 2-way passenger lumbar support | |
| Seat Upholstery | leatherette NuLuxe |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Driver seat mounted armrest | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Dynamic Radar Cruise Control (DRCC) |
| Garage door transmitter | HomeLink |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Auto tilt-away steering wheel | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | smart device only (subscription required) |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror |
| Front beverage holders | |
|---|---|
| Rear door bins | |
| Driver door bin | |
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | Lexus Enform Dynamic Navigation |
| Emergency communication system | Safety Connect (3-year trial) |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 21 deg |
|---|---|
| Departure angle | 23 deg |
| Ramp breakover angle | 21 deg |
| Ground clearance (min) | 206mm (8.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/LEXUS/2023-LEXUS-GX-460-2698318aac181d0a4090da9039b79a45.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM