Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
|
| Exterior Color: | Blue |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 34,594 miles miles |
| MPGe: | 77.0 |
| Battery Warranty: | 96 months / 100,000 miles |
| Transmission: | 6-Speed Automatic |
|---|---|
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
| Engine: | 1.3L I-4 cyl |
| VIN: | ZACPDFCWXR3A18106 |
| Stock #: | 205102B |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 199 lb.-ft. @ RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | AUTOSTICK |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Fuel economy (Alternate 1) fuel type | electric |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Fuel economy equivalent measure | |
| Hybrid system combined power torque | 383 lb.-ft. |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 184 lb.-ft. |
| Hybrid traction battery peak discharge rate (kW) | 90 |
| Horsepower | 177hp @ RPM |
| Hybrid system net power | 288hp @ RPM |
| Electric motor horsepower | 121hp @ RPM |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | PHEV (plug-in hybrid electric vehicle) |
|---|---|
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 77mpge |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 240VAC | 2.5 |
| Hybrid traction battery voltage | 306 |
| Fuel tank capacity | 11.2gal. |
| Hybrid traction battery all electric range | 32 miles |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Engine liters | 1.3L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 120VAC | 8.0 |
| Hybrid traction battery onboard charger (kW) | 7.4 |
| Drive type | all-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 16 |
| Fuel economy combined (kWh) | 44 kWh/100m |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 70.0mm x 86.5mm (2.76" x 3.41") |
|---|---|
| Curb weight | 1,878kg (4,140lbs) |
| Exterior body width | 2,083mm (82.0") |
| Exterior length | 4,521mm (178.0") |
| Wheelbase | 2,637mm (103.8") |
| GVWR | 2,420kg (5,335lbs) |
| Engine displacement | 1.3 L |
| Exterior height | 1,600mm (63.0") |
| Compression ratio | 10.50 to 1 |
|---|---|
| Turning radius | 5.8m (18.9') |
| Towing capacity | 907kg (2,000lbs) |
| Payload | 542kg (1,195lbs) |
| Engine torque | 199 lb.-ft. @ RPM |
| Interior rear cargo volume | 648 L (23 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 288hp @ RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 9 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | active |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
|---|---|
| Primary LCD size | 10.3" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Path Detection warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Warning-Plus mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | Dodge Connect |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 37 deg |
|---|---|
| Departure angle | 37 deg |
| Ground clearance (min) | 155mm (6.1") |
| Ground clearance (max) | 155mm (6.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/Dodge/2024-Dodge-Hornet-30e794ecac1826fc4220aec5d7734f8a.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM