Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
18
Hwy MPG:
23 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Savile Silver |
|---|---|
| Interior Color: | Dune |
| Odometer: | 38,742 miles miles |
| Transmission: | 8-Speed Automatic |
| Drive Line: | All-wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 3.5L V-6 cyl |
| VIN: | KMUHCESC6MU066286 |
| Stock #: | 204731B |
Included Packages
| Wheels: 20" x 8.5J Alloy |
|---|
| Radio: AM/FM/SiriusXM/HD Premium Audio System |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors |
| Rear cargo | power liftgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Roof rack | rails only |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 20mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 391 lb.-ft. @ 1,300RPM |
| Fuel tank capacity | 21.1gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | twin turbo |
| Fuel economy highway | 23mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 18mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.5L |
| Horsepower | 375hp @ 5,800RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Adaptive suspension | |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 92.0mm x 87.0mm (3.62" x 3.43") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,478mm (58.2") |
| Rear legroom | 983mm (38.7") |
| Curb weight | 2,285kg (5,038lbs) |
| Exterior body width | 1,976mm (77.8") |
| Exterior length | 4,945mm (194.7") |
| Wheelbase | 2,954mm (116.3") |
| Engine displacement | 3.5 L |
| Exterior height | 1,715mm (67.5") |
|---|---|
| Rear headroom | 975mm (38.4") |
| Compression ratio | 11.00 to 1 |
| Turning radius | 6.0m (19.6') |
| Front shoulder room | 1,529mm (60.2") |
| Front legroom | 1,057mm (41.6") |
| Front headroom | 1,021mm (40.2") |
| Engine torque | 391 lb.-ft. @ 1,300RPM |
| Engine horsepower | 375hp @ 5,800RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist (LKA) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Compass | |
| Speed sensitive wipers |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind-Spot Collision-Avoidance Assist (BCA) active |
| 2nd row sun blinds | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Turn-by-turn navigation directions | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 14.5" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Android Auto & Apple CarPlay |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Panic alarm | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Rear side impact airbag | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 4-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Genuine wood door panel insert | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Genuine wood console insert | |
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Genuine wood dashboard insert | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | |
| Garage door transmitter | HomeLink |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Auto tilt-away steering wheel | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | keyfob |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders |
| Rear door bins | |
|---|---|
| Driver door bin | |
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | Genesis Connected Services |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 206mm (8.1") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/Genesis/2021-Genesis-GV80-31921fb9ac1836ed8c1317d55193de7b.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM