Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
14
Hwy MPG:
21 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | DB Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | 8-Spd Auto 8HP70 Trans (Buy) |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 5.7L V8 HEMI MDS VVT Engine |
| VIN: | 1C4SDJCT5TC220195 |
| Stock #: | 2260434 |
Included Packages
| Quick Order Package 22T GT Plus ($3,600) |
|---|
|
| Blacktop Package ($2,045) |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Bumpers | body-color |
|---|---|
| Auto-dimming door mirrors | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Roof rack |
| Power liftgate | |
|---|---|
| Tailpipe finisher | black |
| Spoiler | |
| Trailer sway control | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-8 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 16mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 390 lb.-ft. @ 4,250RPM |
| Fuel tank capacity | 24.6gal. |
| Manual-shift auto | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 21mpg |
| Fuel economy city | 14mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 5.7L |
| Horsepower | 360hp @ 5,150RPM |
| Drive type | all-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/ unlimited distance |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 60 months/60,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 265/50TR20.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 20" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 265/50TR20.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Sport suspension | |
| Auto-leveling suspension |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,280mm (50.4") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,043mm (119.8") |
| Exterior height | 1,852mm (72.9") |
| Rear headroom | 1,011mm (39.8") |
| Turning radius | 6.2m (20.5') |
| Passenger volume | 4,004L (141.4 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 960mm (37.8") |
| Front headroom | 1,013mm (39.9") |
| Engine torque | 390 lb.-ft. @ 4,250RPM |
| Interior rear cargo volume | 487 L (17 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 3 |
| Engine bore x stroke | 99.5mm x 90.9mm (3.92" x 3.58") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,410 L (85 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,466mm (57.7") |
| Rear legroom | 980mm (38.6") |
|---|---|
| Curb weight | 2,410kg (5,313lbs) |
| Exterior body width | 1,925mm (75.8") |
| Exterior length | 5,100mm (200.8") |
| Rear hiproom | 1,410mm (55.5") |
| GVWR | 3,221kg (7,100lbs) |
| Engine displacement | 5.7 L |
| Compression ratio | 10.50 to 1 |
| 3rd row legroom | 851mm (33.5") |
| Towing capacity | 3,266kg (7,200lbs) |
| Front shoulder room | 1,486mm (58.5") |
| Front hiproom | 1,448mm (57.0") |
| Front legroom | 1,024mm (40.3") |
| Payload | 612kg (1,350lbs) |
| 3rd row hiproom | 1,077mm (42.4") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | ParkSense with Stop front and rear |
| Blind spot | Blind Spot w/Trailer Detection warning |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 10.1" |
| Speaker type | Alpine |
| Speakers | 9 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM w/360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Path Detection mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Tracker system | Dodge Connect |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist | |
| Forward collision | Forward Collision Warning-Plus mitigation |
Seats and Trim
| Power 4-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | tumble forward |
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Heated rear seats | |
| Rear seats | split-bench |
| Max seating capacity | 7 |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Sport steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | w/storage |
| Leather upholstery |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control w/Stop |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | manual |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Power moonroof | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | Dodge Connect |
| Passenger door bin | |
| Audio memory | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 20 deg |
|---|---|
| Departure angle | 22 deg |
| Ramp breakover angle | 18 deg |
| Ground clearance (min) | 206mm (8.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/new/Dodge/2026-Dodge-Durango-32759ab6ac180fbb65c66f15e26477a3.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM