Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
|
| Exterior Color: | Luxury White Pearlcoat |
|---|---|
| Interior Color: | Deep Mocha/Black/Dp Mocha |
| Odometer: | 48,815 miles miles |
| MPGe: | 82.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 160,000 km |
| Transmission: | CVT |
|---|---|
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
| Engine: | 3.6L V-6 cyl |
| VIN: | 2C4RC1S79MR566894 |
| Stock #: | 204791P |
Included Packages
| Premium & Safety Sphere Group |
|---|
|
| Radio: Uconnect 5 Nav w/10.1" Display |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
|---|---|
| Roof rack | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Bodyside moldings |
Powertrain
| Hybrid traction battery number of cells | 96 |
|---|---|
| Alternator hybrid electric motor | |
| Fuel economy (Alternate 1) fuel type | electric |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Hybrid traction battery capacity (kWh) | 16 |
| Fuel economy equivalent measure | |
| Hybrid traction battery type | lithium ion |
| Electric motor 2 torque | 114 hp |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Hybrid system net power | 260hp @ RPM |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 120V | 14.0 |
| Hybrid traction battery electric + ICE total range | 520 miles |
| Electric motor horsepower | 84hp @ RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
|---|---|
| Powertrain number of motors | 2 |
| Hybrid electric powertrain type | PHEV (plug-in hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | V-6 |
| Fuel economy combined | 82mpge |
| Hybrid traction battery voltage | 360 |
| Fuel tank capacity | 16.5gal. |
| Hybrid traction battery all electric range | 32 miles |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Engine liters | 3.6L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Hybrid traction battery onboard charger (kW) | 6.6 |
| Drive type | front-wheel |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 240V | 2.0 |
| Fuel economy combined (kWh) | 41 kWh/100m |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Front anti-roll bar | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,554mm (61.2") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,089mm (121.6") |
| Exterior height | 1,775mm (69.9") |
| Turning radius | 6.1m (19.8') |
| Passenger volume | 4,672L (165.0 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 983mm (38.7") |
| Interior rear cargo volume | 915 L (32 cu.ft.) |
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 83.0mm (3.78" x 3.27") |
| Interior maximum rear cargo volume | 3,979 L (140 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,600mm (63.0") |
| Rear legroom | 991mm (39.0") |
| Curb weight | 2,272kg (5,010lbs) |
|---|---|
| Exterior body width | 2,022mm (79.6") |
| Exterior length | 5,189mm (204.3") |
| Rear hiproom | 1,646mm (64.8") |
| GVWR | 2,858kg (6,300lbs) |
| Engine displacement | 3.6 L |
| Compression ratio | 12.50 to 1 |
| 3rd row legroom | 927mm (36.5") |
| Front shoulder room | 1,621mm (63.8") |
| Front hiproom | 1,499mm (59.0") |
| Front legroom | 1,044mm (41.1") |
| 3rd row hiproom | 1,257mm (49.5") |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 10.1" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM 360L |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Delay-off headlights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Warning-Plus active |
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| 2nd row sun blinds | |
| Rear window wiper |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross Path Detection warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | SiriusXM Guardian |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Warning-Plus mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Passenger seat mounted armrest | |
|---|---|
| Power 4-way passenger lumbar support | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather Nappa |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Reclining 3rd row seat | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | captain |
| Max seating capacity | 7 |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Driver seat mounted armrest | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | |
| Garage door transmitter | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | keyfob and smart device (subscription required) |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Navigation system | |
| Emergency communication system | Uconnect Access |
| Passenger door bin | |
| Audio memory | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 14 deg |
|---|---|
| Departure angle | 19 deg |
| Ramp breakover angle | 12 deg |
| Ground clearance (min) | 130mm (5.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/Chrysler/2021-Chrysler-Pacifica-Hybrid-36b6807eac180995da141b64a322e769.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM
