Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
77.0
Hwy MPG:
83.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | White Metallic |
|---|---|
| Interior Color: | Tartufo |
| Odometer: | 2,562 miles miles |
| MPGe: | 79.0 |
| Battery Warranty: | 96 months / 100,000 miles |
|---|---|
| Transmission: | Single-Speed Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
| VIN: | WBY83EH03SCU88811 |
| Stock #: | 204799P |
Included Packages
| Executive Package |
|---|
|
| Driving Assistance Professional Package |
|
| M Sport Professional Package |
|
| Radio: FM Stereo |
|
| Multi-Functional Seats |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Soft close | |
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power trunk |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Torque | 748 lb.-ft. @ RPM |
|---|---|
| Transmission | 1 speed automatic |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge rate (kW) | 195.0 |
| Fuel economy equivalent measure | |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Hybrid traction battery DC charging connector type | SAE CCS |
| Electric motor 2 torque | 483 hp |
| Engine location | front and rear |
| Standard fuel economy fuel type | electric |
| Electric motor 1 torque | 269 lb.-ft. |
| Horsepower | 650hp @ RPM |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge time (minutes) | 34 |
| Electric motor horsepower | 255hp @ 8,000RPM |
| Recommended fuel | Electric |
| Powertrain number of motors | 2 |
|---|---|
| Hybrid electric powertrain type | BEV (battery electric vehicle) |
| Fuel economy combined | 79mpge |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 240VAC | 11.0 |
| Hybrid traction battery capacity (Ah) | 281.0 |
| Hybrid traction battery voltage | 376 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 83mpg |
| Fuel economy city | 77mpg |
| Hybrid traction battery onboard charger (kW) | 11.0 |
| Drive type | xDrive all-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 106 |
| Fuel economy combined (kWh) | 42 kWh/100m |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Adaptive suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
| Sport suspension | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Front anti-roll bar | |
| Tires | performance |
| Auto-leveling suspension |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,430mm (56.3") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 501 L (18 cu.ft.) |
| Rear legroom | 1,087mm (42.8") |
| Curb weight | 2,808kg (6,191lbs) |
| Exterior body width | 1,951mm (76.8") |
| Exterior length | 5,390mm (212.2") |
| Wheelbase | 3,216mm (126.6") |
| Exterior height | 1,544mm (60.8") |
| Rear headroom | 980mm (38.6") |
|---|---|
| Turning radius | 6.1m (20.2') |
| Passenger volume | 3,171L (112.0 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,549mm (61.0") |
| Front legroom | 1,046mm (41.2") |
| Front headroom | 1,011mm (39.8") |
| Engine torque | 748 lb.-ft. @ RPM |
| Interior rear cargo volume | 501 L (18 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 10 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Rear window blind | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Warning active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| 2nd row sun blinds | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| FM radio | SiriusXM |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 12 |
| Rear audio controls | |
| Primary LCD size | 14.9" |
| Weather band radio |
| Diversity antenna | |
|---|---|
| Wireless Phone Charger | front |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay and Android Auto Compatibility |
| Wireless phone connectivity | Enhanced Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Collision Prevention mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Power adjustable front head restraints | |
|---|---|
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Frontal Collision Warning w/City Collision Mitigation mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 4-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Heated rear seats | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats |
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Ventilated rear seats | |
| Genuine wood dashboard insert | |
| Sport steering wheel | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| 1-touch up | |
| Auto tilt-away steering wheel | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Navigation system | BMW Maps Navigation |
| Emergency communication system | BMW Assist eCall |
| Passenger door bin | |
| Memory seat | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Head restraints memory | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear dual zone A/C | |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Preconditioning |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/BMW/2025-BMW-i7-44de6ac3ac1824b5c543d247afcbd56a.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM