Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
104.0
Hwy MPG:
89.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Mythos Black |
|---|---|
| Interior Color: | Lunar Gray |
| Odometer: | 33,020 miles miles |
| MPGe: | 97.0 |
| Battery Warranty: | 96 months / 100,000 miles |
|---|---|
| Transmission: | Single-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4x2 |
| VIN: | WVGKMPE20MP061115 |
| Stock #: | 700134B |
Included Packages
| Gradient Package |
|---|
|
| Rubber Mats Kit |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 229 lb.-ft. @ RPM |
|---|---|
| Hybrid traction battery number of cells | 288 |
| Transmission | 1 speed automatic |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge rate (kW) | 125.0 |
| Hybrid traction battery capacity (kWh) | 82 |
| Fuel economy equivalent measure | |
| Hybrid traction battery type | lithium ion |
| Electric motor 2 torque | 229 lb.-ft. |
| Engine location | rear |
| Standard fuel economy fuel type | electric |
| Hybrid traction battery DC fast charge connector | SAE CCS |
| Horsepower | 201hp @ RPM |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 120V | 83.0 |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge time (minutes) | 30 |
|---|---|
| Recommended fuel | Electric |
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | BEV (battery electric vehicle) |
| Fuel economy combined | 97mpge |
| Hybrid traction battery voltage | 400 |
| Hybrid traction battery all electric range | 250 miles |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 89mpg |
| Fuel economy city | 104mpg |
| Hybrid traction battery onboard charger (kW) | 11.0 |
| Drive type | rear-wheel |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 240V | 7.5 |
| Fuel economy combined (kWh) | 35 kWh/100m |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Interior maximum rear cargo volume | 1,818 L (64 cu.ft.) |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,420mm (55.9") |
| Rear legroom | 955mm (37.6") |
| Curb weight | 2,116kg (4,665lbs) |
| Exterior body width | 1,852mm (72.9") |
| Exterior length | 4,585mm (180.5") |
| Wheelbase | 2,766mm (108.9") |
| Rear hiproom | 1,186mm (46.7") |
| GVWR | 2,630kg (5,798lbs) |
| Exterior height | 1,641mm (64.6") |
| Rear headroom | 975mm (38.4") |
| Turning radius | 4.8m (15.8') |
|---|---|
| Passenger volume | 2,866L (101.2 cu.ft.) |
| Towing capacity | 998kg (2,200lbs) |
| Front shoulder room | 1,461mm (57.5") |
| Front hiproom | 1,382mm (54.4") |
| Front legroom | 1,044mm (41.1") |
| Front headroom | 1,044mm (41.1") |
| Payload | 430kg (948lbs) |
| Engine torque | 229 lb.-ft. @ RPM |
| Interior rear cargo volume | 858 L (30 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 201hp @ RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Delay-off headlights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Assist (Lane Keeping System) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Park Distance Control front and rear |
| Blind spot | Active Side Assist active |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.0" |
| Speakers | 7 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Wireless App-Connect (w/Apple CarPlay, Android Auto & MirrorLink) |
|---|---|
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
| Diversity antenna |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Traffic Alert mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Brakes regenerative | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Front Assist (Forward Collision Warning and Autonomous Emergency Braking) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Passenger seat mounted armrest | |
|---|---|
| Massaging passenger lumbar support | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leatherette V-Tex |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Massaging driver lumbar support | |
| Driver seat mounted armrest | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control (ACC) w/Stop & Go |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin | |
| Air conditioning |
| Navigation system | |
|---|---|
| Emergency communication system | VW Car-Net services (capabilities require enrollment or subscription) |
| Passenger door bin | |
| Display blind spot view | left and right |
| Memory seat | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Preconditioning |
Off-Road Capability
| Approach angle | 18 deg |
|---|---|
| Departure angle | 21 deg |
| Ramp breakover angle | 17 deg |
| Ground clearance (max) | 155mm (6.1") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
http://www.aaronkiaofcorona.com/used/Volkswagen/2021-Volkswagen-ID.4-4fc9c27fac185bde9151771ae5d1e810.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM