Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
18
Hwy MPG:
25 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Bright White |
|---|---|
| Interior Color: | Global Black |
| Transmission: | 8-Spd Auto 8HP50 Trans (Buy) |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 3.6L V6 24V VVT Engine Upg I w/ESS |
| VIN: | 1C4RJKDGXS8791942 |
| Stock #: | 2250763 |
Included Packages
| Rear Seat Video Group I ($1,995) |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors |
| Rear cargo | power liftgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Tailpipe finisher | chrome |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 21mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 257 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Fuel tank capacity | 23.0gal. |
| Manual-shift auto | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 25mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 18mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.6L |
| Horsepower | 293hp @ 6,400RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/ unlimited distance |
|---|---|
| Maintenance warranty | 24 months/ unlimited distance |
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 60 months/60,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Adaptive suspension | |
| Rear tires | 265/50TR20.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 20" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 265/50TR20.0 |
| Power steering | |
| Auto-leveling suspension |
Specs and Dimensions
| 3rd row shoulder room | 1,318mm (51.9") |
|---|---|
| Wheelbase | 3,091mm (121.7") |
| Exterior height | 1,816mm (71.5") |
| Rear headroom | 1,013mm (39.9") |
| Turning radius | 6.0m (19.8') |
| Passenger volume | 4,301L (151.9 cu.ft.) |
| 3rd row headroom | 947mm (37.3") |
| Front headroom | 1,011mm (39.8") |
| Engine torque | 257 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 487 L (17 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 83.0mm (3.78" x 3.27") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,396 L (85 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,473mm (58.0") |
| Rear legroom | 1,001mm (39.4") |
|---|---|
| Curb weight | 2,267kg (4,997lbs) |
| Exterior body width | 1,969mm (77.5") |
| Exterior length | 5,204mm (204.9") |
| Rear hiproom | 1,430mm (56.3") |
| GVWR | 3,039kg (6,700lbs) |
| Engine displacement | 3.6 L |
| Compression ratio | 11.30 to 1 |
| 3rd row legroom | 770mm (30.3") |
| Towing capacity | 2,812kg (6,200lbs) |
| Front shoulder room | 1,504mm (59.2") |
| Front hiproom | 1,458mm (57.4") |
| Front legroom | 1,049mm (41.3") |
| Payload | 576kg (1,270lbs) |
| 3rd row hiproom | 1,090mm (42.9") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Active Lane Management active |
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass |
| Speed sensitive wipers | |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | ParkView w/Trailer Hitch Zoom yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | ParkSense with Stop front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Rear entertainment system | Fire TV for Auto |
| Primary LCD size | 10.1" |
| Speaker type | Alpine |
| Speakers | 10 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| 2nd row entertainment LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Wireless Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Path Detection mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Tracker system | Jeep Connect |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Full Speed Forward Collision Warning Plus mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 4-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather Nappa |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Reclining 3rd row seat | |
| Heated rear seats | |
| Power 4-way driver lumbar support |
| Rear seats | bucket |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Max seating capacity | 6 |
| Power passenger seat | |
| 3rd row seats | split-bench |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control w/Stop & Go |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| TV receiver | |
| Front beverage holders |
| Rear door bins | |
|---|---|
| Driver door bin | |
| Power moonroof | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | |
| Passenger door bin | |
| Audio memory | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 30 deg |
|---|---|
| Departure angle | 24 deg |
| Ramp breakover angle | 23 deg |
| Ground clearance (min) | 277mm (10.9") |
| Ground clearance (max) | 356mm (14.0") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/new/Jeep/2025-Jeep-Grand-Cherokee-L-62e0e1b7ac183018db4fd2a159313599.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM