Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
76.0
Hwy MPG:
61.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Carbonized Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Medium Dark Slate |
| Odometer: | 5,435 miles miles |
| MPGe: | 68.0 |
| Battery Warranty: | 96 months / 100,000 miles |
|---|---|
| Transmission: | Single-Speed Automatic |
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
| VIN: | 1FTVW3LK0SWG00584 |
| Stock #: | 205140P |
Included Packages
| Equipment Group 311A Standard |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors |
| Rear cargo | tailgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Fuel economy combined | 68mpge |
|---|---|
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 240VAC | 11.9 |
| Torque | 775 lb.-ft. @ RPM |
| Hybrid traction battery all electric range | 240 miles |
| Transmission | 1 speed automatic |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 61mpg |
| Fuel economy city | 76mpg |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge rate (kW) | 150.0 |
| Fuel economy equivalent measure | |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Hybrid traction battery DC charging connector type | SAE CCS |
| Engine location | front and rear |
|---|---|
| Standard fuel economy fuel type | electric |
| Horsepower | 452hp @ RPM |
| Hybrid traction battery onboard charger (kW) | 11.5 |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) - 50kW DC fast charge | 2 |
| Drive type | all-wheel |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge time (minutes) | 44 |
| Recommended fuel | Electric |
| Powertrain number of motors | 2 |
| Traction battery bidirectional capability | |
| Fuel economy combined (kWh) | 49 kWh/100m |
| Hybrid electric powertrain type | BEV (battery electric vehicle) |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 275/65SR18.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Front tires | 275/65SR18.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,676mm (66.0") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,441 L (51 cu.ft.) |
| Rear legroom | 1,107mm (43.6") |
| Curb weight | 2,728kg (6,015lbs) |
| Exterior body width | 2,029mm (79.9") |
| Exterior length | 5,885mm (231.7") |
| Wheelbase | 3,683mm (145.0") |
| Rear hiproom | 1,590mm (62.6") |
| GVWR | 3,742kg (8,250lbs) |
| Exterior height | 1,961mm (77.2") |
| Rear headroom | 1,026mm (40.4") |
| Turning radius | 7.3m (23.9') |
|---|---|
| Passenger volume | 3,735L (131.9 cu.ft.) |
| Towing capacity | 2,313kg (5,100lbs) |
| Front shoulder room | 1,694mm (66.7") |
| Front hiproom | 1,588mm (62.5") |
| Front legroom | 1,115mm (43.9") |
| Front headroom | 1,036mm (40.8") |
| Engine torque | 775 lb.-ft. @ RPM |
| Payload | 1,014kg (2,235lbs) |
| Interior front cargo volume | 399 L (14 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 10 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Ford Co-Pilot360 - Lane-Keeping Assist active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital |
| Compass |
| Exterior parking camera rear | Reverse Camera yes |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Exterior parking camera cargo | |
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | rear |
| Blind spot | BLIS with Trailer Tow Coverage warning |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| FM radio | SiriusXM with 360L |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.0" |
| Speakers | 6 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | SYNC 4 AppLink/Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | SYNC 4 |
| Steering wheel mounted audio controls |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross-Traffic Alert mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Dual front side impact airbags | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | PCA with AEB and Intersection Assist mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
|---|---|
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest | |
| Manual passenger lumbar support |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin | |
| Air conditioning | |
| Navigation system | Connected Navigation |
| Emergency communication system | SYNC 4 911 Assist |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Doors front cargo | power |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | push button start only |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | 360 Degree Camera yes |
| Power/regen | |
| Driver vanity mirror | |
| Adjustable pedals | |
| 1-touch down | |
| Preconditioning | |
| Traction battery temperature |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/Ford/2025-Ford-F-150-Lightning-63f723a6ac1844adf5875e2b20f0a3d2.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM