Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
14
Hwy MPG:
22 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Shadow Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black W/Blue Accents |
| Odometer: | 19,806 miles miles |
| Transmission: | 10-Speed Automatic |
| Drive Line: | Rear-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 5.0L V-8 cyl |
| VIN: | 1FA6P8R00R5508028 |
| Stock #: | 205138P |
Included Packages
| Dark Horse Handling Package |
|---|
|
| Equipment Group 700A Deluxe Package |
|
| Dark Horse Appearance Package |
|
| RECARO Sport Seats |
|
| Security Package |
|
| Ford Co-Pilot360 Assist+ |
Additional Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Pin stripe | |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | black |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-8 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 17mpg |
| Torque | 418 lb.-ft. @ 4,900RPM |
| Fuel tank capacity | 16.0gal. |
| Number of valves | 32 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 22mpg |
| Fuel economy city | 14mpg |
| Limited slip differential | mechanical |
| Hybrid traction battery type | none |
|---|---|
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 5.0L |
| Horsepower | 500hp @ 5,000RPM |
| Drive type | rear-wheel |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Adaptive suspension | |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 19" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Speed-sensing steering | |
| Tires | performance |
| Power steering | |
| Sport suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 92.2mm x 92.7mm (3.63" x 3.65") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,326mm (52.2") |
| Interior maximum rear cargo volume | 377 L (13 cu.ft.) |
| Rear legroom | 737mm (29.0") |
| Exterior body width | 1,933mm (76.1") |
| Exterior length | 4,818mm (189.7") |
| Wheelbase | 2,718mm (107.0") |
| Rear hiproom | 1,204mm (47.4") |
| Engine displacement | 5.0 L |
| Exterior height | 1,402mm (55.2") |
| Rear headroom | 884mm (34.8") |
|---|---|
| Compression ratio | 12.00 to 1 |
| Turning radius | 5.8m (18.9') |
| Passenger volume | 2,345L (82.8 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,430mm (56.3") |
| Front hiproom | 1,394mm (54.9") |
| Front legroom | 1,130mm (44.5") |
| Front headroom | 955mm (37.6") |
| Engine torque | 418 lb.-ft. @ 4,900RPM |
| Interior rear cargo volume | 377 L (13 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 3 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Voltmeter | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Speed sensitive wipers |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | rear |
| Blind spot | BLIS (Blind Spot Information System) warning |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 13.2" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | SYNC 4 AppLink/Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross-Traffic Alert mitigation |
| Overhead airbag | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Tracker system | FordPass Connect |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Knee airbag | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Automatic Emergency Braking (AEB) mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 4 |
| Power passenger seat | |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Sport steering wheel | |
|---|---|
| Front seats | bucket |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Emergency communication system | 911 Assist |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/Ford/2024-Ford-Mustang-63f72550ac181d0a4090da904f0dea45.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM