Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
37.0
Hwy MPG:
36.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Creamy White Pearl |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 16,845 miles miles |
| MPGe: | 37.0 |
| Battery Warranty: | 120 months / 100,000 miles |
| Transmission: | 6-Speed Automatic |
|---|---|
| Drive Line: | All-Wheel Drive |
| Engine: | 1.6L I-4 cyl |
| VIN: | KM8JEDD13SU328987 |
| Stock #: | 700156B |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Spoiler | |
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Torque | 195 lb.-ft. @ 1,500RPM |
|---|---|
| Manual-shift auto | |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | 6 speed automatic |
| Hybrid system combined power torque | 258 lb.-ft. |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Electric motor 1 torque | 195 lb.-ft. |
| Hybrid traction battery peak discharge rate (kW) | 64 |
| Horsepower | 178hp @ 5,500RPM |
| Hybrid system net power | 231hp @ 5,500RPM |
| Electric motor horsepower | 64hp @ 1,800RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
|---|---|
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | I-4 |
| Fuel economy combined | 37mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery voltage | 270 |
| Fuel tank capacity | 13.7gal. |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 36mpg |
| Fuel economy city | 37mpg |
| Engine liters | 1.6L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | HTRAC all-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 1 |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/55HR19.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 19" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/55HR19.0 |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 75.6mm x 89.0mm (2.98" x 3.50") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 2,265 L (80 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,422mm (56.0") |
| Rear legroom | 1,049mm (41.3") |
| Curb weight | 1,772kg (3,906lbs) |
| Exterior body width | 1,864mm (73.4") |
| Exterior length | 4,641mm (182.7") |
| Wheelbase | 2,756mm (108.5") |
| Rear hiproom | 1,369mm (53.9") |
| GVWR | 2,270kg (5,004lbs) |
| Engine displacement | 1.6 L |
| Exterior height | 1,684mm (66.3") |
| Rear headroom | 983mm (38.7") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.50 to 1 |
| Turning radius | 5.9m (19.3') |
| Towing capacity | 907kg (2,000lbs) |
| Front shoulder room | 1,463mm (57.6") |
| Front hiproom | 1,384mm (54.5") |
| Front legroom | 1,052mm (41.4") |
| Front headroom | 968mm (38.1") |
| Engine torque | 195 lb.-ft. @ 1,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 1,096 L (39 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 231hp @ 5,500RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 7 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keeping Assist (LKA) active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | Rear View Monitor (RVM) with parking guidance yes |
| Rear window defroster |
| Tachometer | |
|---|---|
| Fully automatic headlights | |
| Heads up display | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | Parking Distance Warning - Forward/Reverse front/rear/side |
| Blind spot | Blind Spot Collision Warning (BCW) warning |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | Qi Wireless Charging front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Turn-by-turn navigation directions | None |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speaker type | Bose |
| Speakers | 8 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist (RCCA) mitigation |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | None |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) w/Pedestrian, Cyclist & Junction-Turning Detection mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
|---|---|
| Seat Upholstery | leather |
| Ventilated front seats | |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Heated rear seats | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | HomeLink |
| Adaptive Cruise Control | Navigation-based Smart Cruise Control w/Curve Control |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel | |
| Traction battery level | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin | |
| Power moonroof |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Navigation system | |
| Emergency communication system | None |
| Passenger door bin | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Blind-Spot View Monitor | Blind-Spot View Monitor (BVM) left and right |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Surround View Monitor | Surround View Monitor (SVM) yes |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 211mm (8.3") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
http://www.aaronkiaofcorona.com/used/Hyundai/2025-Hyundai-Tucson-Hybrid-6b43aed0ac18269702d9db8bd7a2b4cf.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM