Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
|
| Exterior Color: | Bright White |
|---|---|
| Interior Color: | Global Black |
| MPGe: | 6.3 |
| Battery Warranty: | 96 months / 100,000 miles |
| Transmission: | Electronic Variable Transmission (EVT) |
|---|---|
| Drive Line: | 4x4 |
| Engine: | 1.6L I4 Turbo Hybrid |
| VIN: | 3C4PJMC2XTT231379 |
| Stock #: | 2260465 |
Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power liftgate |
| Power door mirrors | |
| Power liftgate | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Torque | 221 lb.-ft. @ 2,000RPM |
| Hybrid traction battery capacity (Ah) | 4.1 |
| Hybrid traction battery voltage | 400 |
| Fuel tank capacity | 13.7gal. |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Hybrid system combined power torque | 230 lb.-ft. |
| Hybrid traction battery type | nickel manganese cobalt (NMC) |
| Variable intake manifold |
| Engine location | front |
|---|---|
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.6L |
| Horsepower | 177hp @ 5,500RPM |
| Starter hybrid electric motor | |
| Hybrid system net power | 210hp @ RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 1 |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Powertrain number of motors | 2 |
| Hybrid electric powertrain type | HEV (hybrid electric vehicle) |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/ unlimited distance |
|---|---|
| Traction battery warranty | 96 months/100,000miles |
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 60 months/60,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/50TR20.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 20" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/50TR20.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 2,870mm (113.0") |
|---|---|
| Exterior height | 1,715mm (67.5") |
| Rear headroom | 968mm (38.1") |
| Turning radius | 6.1m (20.2') |
| Passenger volume | 3,040L (107.4 cu.ft.) |
| Front headroom | 965mm (38.0") |
| Engine torque | 221 lb.-ft. @ 2,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 952 L (34 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 210hp @ 5,500RPM |
| Engine bore x stroke | 77.0mm x 85.8mm (3.03" x 3.38") |
| Interior maximum rear cargo volume | 1,935 L (68 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,463mm (57.6") |
| Rear legroom | 978mm (38.5") |
|---|---|
| Curb weight | 1,948kg (4,295lbs) |
| Exterior body width | 1,897mm (74.7") |
| Exterior length | 4,778mm (188.1") |
| Rear hiproom | 1,400mm (55.1") |
| GVWR | 2,427kg (5,350lbs) |
| Engine displacement | 1.6 L |
| Compression ratio | 11.30 to 1 |
| Towing capacity | 1,588kg (3,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,466mm (57.7") |
| Front hiproom | 1,407mm (55.4") |
| Front legroom | 1,049mm (41.3") |
| Payload | 386kg (850lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Active Lane Management System active |
| Voltmeter | |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
|---|---|
| Rain sensing wipers | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | ParkSense with Stop and Side Distance Warning front/rear/side |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
| Rear window wiper | |
| Traffic sign information |
Entertainment Features
| Wireless Phone Charger | front |
|---|---|
| Radio data system | |
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speaker type | performance |
| Speakers | 10 |
|---|---|
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Path Detection mitigation |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Knee airbag | |
| Rear side impact airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Warning-Plus mitigation w/left turn assist |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leatherette |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control w/Stop & Go |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Moonroof sunshade | power |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin | |
| Power moonroof |
| Air conditioning | |
|---|---|
| Navigation system | |
| Emergency communication system | |
| Passenger door bin | |
| Audio memory | |
| Trunk/hatch auto-latch | |
| Memory seat | |
| HVAC memory | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down |
Off-Road Capability
| Approach angle | 20 deg |
|---|---|
| Departure angle | 29 deg |
| Ramp breakover angle | 19 deg |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/new/Jeep/2026-Jeep-Cherokee-78d929c7ac180d30ba9795a9cf4eece1.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM