Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
140.0
Hwy MPG:
125.0 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Solid Black |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 7,569 miles miles |
| MPGe: | 132.0 |
| Battery Warranty: | 96 months / 100,000 miles |
|---|---|
| Transmission: | 1-Speed Automatic |
| Drive Line: | Rear-Wheel Drive |
| VIN: | 5YJ3E1EA0RF721939 |
| Stock #: | 204877B |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Auto-dimming door mirrors | |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | power trunk |
| Power door mirrors | |
| Skid plates |
Powertrain
| Torque | 310 lb.-ft. @ RPM |
|---|---|
| Hybrid traction battery number of cells | 2,976 |
| Transmission | 1 speed automatic |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge rate (kW) | 170.0 |
| Fuel economy equivalent measure | |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Hybrid traction battery DC charging connector type | NACS (J3400) |
| Engine location | rear |
| Standard fuel economy fuel type | electric |
| Horsepower | 271hp @ RPM |
| Hybrid traction battery peak DC fast charge time (minutes) | 30 |
| Recommended fuel | Electric |
| Powertrain number of motors | 1 |
|---|---|
| Hybrid electric powertrain type | BEV (battery electric vehicle) |
| Fuel economy combined | 132mpge |
| Hybrid traction battery charge time (hrs) @ 240VAC | 10.4 |
| Hybrid traction battery voltage | 350 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 125mpg |
| Fuel economy city | 140mpg |
| Hybrid traction battery onboard charger (kW) | 7.7 |
| Drive type | rear-wheel |
| Hybrid traction battery gross capacity (kWh) | 60 |
| Fuel economy combined (kWh) | 25 kWh/100m |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Four wheel independent suspension | |
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Rear shoulder room | 1,377mm (54.2") |
|---|---|
| Rear legroom | 876mm (34.5") |
| Curb weight | 1,752kg (3,862lbs) |
| Exterior body width | 1,849mm (72.8") |
| Exterior length | 4,719mm (185.8") |
| Wheelbase | 2,875mm (113.2") |
| Rear hiproom | 1,328mm (52.3") |
| GVWR | 2,060kg (4,541lbs) |
| Exterior height | 1,440mm (56.7") |
| Rear headroom | 960mm (37.8") |
| Turning radius | 5.9m (19.2') |
|---|---|
| Passenger volume | 2,747L (97.0 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,440mm (56.7") |
| Front hiproom | 1,346mm (53.0") |
| Front legroom | 1,085mm (42.7") |
| Front headroom | 1,024mm (40.3") |
| Engine torque | 310 lb.-ft. @ RPM |
| Interior rear cargo volume | 595 L (21 cu.ft.) |
| Interior front cargo volume | 88 L (3 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 10 |
Entertainment Features
| Internal memory capacity (GB) | 128 GB |
|---|---|
| Radio data system | |
| FM radio | |
| Rear entertainment system | |
| Rear audio controls | |
| Primary LCD size | 15.4" |
| Speakers | 9 |
|---|---|
| 2nd row entertainment LCD monitors | 1 |
| Wireless Phone Charger | front |
| 1st row LCD monitors | 1 |
| Smart device integration | |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | active |
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Appearance | digital |
| Compass |
| Rain sensing wipers | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Exterior parking camera front | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | warning |
| Exterior parking camera left | |
| Exterior parking camera right | |
| Traffic sign information |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Brakes regenerative | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Knee airbag | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
|---|---|
| Seat Upholstery | leatherette |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Heated rear seats | |
| Power 4-way driver lumbar support |
| Rear seats | bench |
|---|---|
| Heated front seats | |
| Max seating capacity | 5 |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Traffic-Aware Cruise Control |
| 1-touch up | |
| Automatic temperature control | |
| Rear air conditioning | |
| Tilt steering wheel | |
| Steering wheel mounted A/C controls | |
| Traction battery level | |
| Power windows | |
| Steering wheel memory | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| TV receiver | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin | |
| Air conditioning | |
| Navigation system |
| Emergency communication system | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| Audio memory | |
| Memory seat | |
| HVAC memory | |
| Illuminated entry | |
| Blind-Spot View Monitor | left and right |
| Telescoping steering wheel | |
| Doors front cargo | manual |
| Passenger vanity mirror | |
| Acoustic pedestrian protection | |
| Proximity key | doors and hands-free start |
| Charge port door | power |
| Rear beverage holders | |
| Power/regen | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Preconditioning |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/Tesla/2024-Tesla-Model-3-823d626bac1829183c4ab8fd130f2a15.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM
