Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
17
Hwy MPG:
21 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Sterling Gray |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 3,927 miles miles |
| Transmission: | 8-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.7L I-4 cyl |
| VIN: | 1GCPTCEKXP1123911 |
| Stock #: | 204889A |
Included Packages
| LT Convenience Package II |
|---|
|
| LT Convenience Package |
|
| Advanced Trailering Package |
|
| Heavy-Duty Trailering Package |
|
| Radio: 11.3" Diagonal Advanced Color LCD Display |
|
| Chevy Safety Assist |
|
| Front Bucket Seats |
|
| Preferred Equipment Group 4LT |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Trailer sway control | |
| Rear cargo | tailgate |
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 19mpg |
| Fuel tank capacity | 21.4gal. |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 21mpg |
| Fuel economy city | 17mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
|---|---|
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 2.7L |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 92.3mm x 102.0mm (3.63" x 4.02") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,425mm (56.1") |
| Rear legroom | 881mm (34.7") |
| Exterior body width | 1,902mm (74.9") |
| Exterior length | 5,410mm (213.0") |
| Wheelbase | 3,327mm (131.0") |
| Rear hiproom | 1,349mm (53.1") |
| Engine displacement | 2.7 L |
| Exterior height | 2,002mm (78.8") |
|---|---|
| Rear headroom | 973mm (38.3") |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Towing capacity | 1,588kg (3,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,458mm (57.4") |
| Front hiproom | 1,389mm (54.7") |
| Front legroom | 1,148mm (45.2") |
| Front headroom | 1,024mm (40.3") |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Keep Assist with Lane Departure Warning active |
| Rear reading lights |
| Configurable | |
|---|---|
| Appearance | digital/analog |
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | HD Rear Vision Camera w/Hitch View yes |
| Tachometer | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 11.3" |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Enhanced Automatic Emergency Braking mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Front seats | bucket |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Navigation system | |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | doors and push button start |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Ground clearance (min) | 201mm (7.9") |
|---|
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/Chevrolet/2023-Chevrolet-Colorado-8384b19eac182e89885eb60f7d668c92.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM