Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
33
Hwy MPG:
41 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Admiral Blue |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 58,524 miles miles |
| Transmission: | CVT |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 1.6L I-4 cyl |
| VIN: | 3KPC24A63NE173415 |
| Stock #: | 204892A |
Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | body-color |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 36mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 113 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Fuel tank capacity | 11.9gal. |
| Manual-shift auto | SHIFTRONIC |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 41mpg |
| Fuel economy city | 33mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.6L |
| Horsepower | 120hp @ 6,300RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 185/65HR15.0 |
| Wheel size | 15" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 185/65HR15.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 75.6mm x 89.0mm (2.98" x 3.50") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,364mm (53.7") |
| Interior maximum rear cargo volume | 388 L (14 cu.ft.) |
| Rear legroom | 851mm (33.5") |
| Curb weight | 1,215kg (2,679lbs) |
| Exterior body width | 1,730mm (68.1") |
| Exterior length | 4,384mm (172.6") |
| Wheelbase | 2,581mm (101.6") |
| Rear hiproom | 1,290mm (50.8") |
| GVWR | 1,650kg (3,638lbs) |
| Engine displacement | 1.6 L |
| Exterior height | 1,450mm (57.1") |
|---|---|
| Rear headroom | 947mm (37.3") |
| Compression ratio | 11.20 to 1 |
| Turning radius | 5.1m (16.7') |
| Passenger volume | 2,554L (90.2 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,377mm (54.2") |
| Front hiproom | 1,313mm (51.7") |
| Front legroom | 1,069mm (42.1") |
| Front headroom | 988mm (38.9") |
| Engine torque | 113 lb.-ft. @ 4,500RPM |
| Interior rear cargo volume | 388 L (14 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 120hp @ 6,300RPM |
Entertainment Features
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
|---|---|
| Primary LCD size | 7.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 1 |
| Smart device integration | Apple CarPlay & Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Exterior parking camera rear | |
|---|---|
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Delay-off headlights | |
| Front fog lights |
| Outside temperature display | |
|---|---|
| Fully automatic headlights | |
| Front reading lights | |
| Low tire pressure warning | |
| Trip computer | |
| Appearance | analog |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| Anti-whiplash front head restraints | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/Hyundai/2022-Hyundai-Accent-89185660ac183eb7e49cde9c42cf9473.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM
