Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
|
| Exterior Color: | Bright White |
|---|---|
| Interior Color: | Diesel Gray/Black |
| Transmission: | 8-Spd TorqueFlite HD Auto Trans |
| Drive Line: | 4x2 |
|---|---|
| Engine: | 6.7L I6 Cummins Turbo Diesel Engine |
| VIN: | 3C7WRMDL7TG285178 |
| Stock #: | 2260483 |
Included Packages
| Engine: 6.7L I6 Cummins Turbo Diesel ($9,995) |
|---|
|
| Chrome Appearance Group ($1,525) |
|
| Transmission: 8-Speed TorqueFlite HD Automatic ($1,000) |
|
| Tradesman Level 1 Equipment Group ($995) |
|
| Trailer Brake Control ($465) |
|
| HD Vinyl 40/20/40 Split Bench Seat ($0) |
Additional Options
|
Body Exterior
| Bumpers | chrome |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors | |
| Turn signal indicator mirrors |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-6 |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Torque | 800 lb.-ft. @ 1,800RPM |
| Fuel tank capacity | 52.0gal. |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Limited slip differential | mechanical |
| Hybrid traction battery type | none |
|---|---|
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | diesel |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 6.7L |
| Horsepower | 360hp @ 2,800RPM |
| Drive type | rear-wheel |
| Recommended fuel | Diesel |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/100,000miles |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 60 months/100,000miles |
| Powertrain warranty | 120 months/100,000miles |
| Diesel engine warranty | 60 months/100,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Dual rear wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 225/70R19.5G |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 19.5" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 225/70R19.5G |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 107.0mm x 124.0mm (4.21" x 4.88") |
|---|---|
| Curb weight | 3,753kg (8,275lbs) |
| Exterior body width | 2,207mm (86.9") |
| Exterior length | 7,526mm (296.3") |
| Wheelbase | 5,194mm (204.5") |
| GVWR | 8,845kg (19,500lbs) |
| Engine displacement | 6.7 L |
| Exterior height | 2,068mm (81.4") |
| Compression ratio | 16.20 to 1 |
| Turning radius | 9.4m (30.8') |
|---|---|
| Passenger volume | 1,770L (62.5 cu.ft.) |
| Towing capacity | 13,186kg (29,070lbs) |
| Front shoulder room | 1,674mm (65.9") |
| Front hiproom | 1,598mm (62.9") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| Front headroom | 1,011mm (39.8") |
| Payload | 5,089kg (11,220lbs) |
| Engine torque | 800 lb.-ft. @ 1,800RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
|---|---|
| Tachometer | |
| Delay-off headlights | |
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Rear window defroster |
| Fully automatic headlights | |
|---|---|
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Voltmeter | |
| Appearance | analog |
| Compass |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 8.4" |
| Speakers | 4 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Occupant sensing airbag | |
| Perimeter/approach lights | |
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes |
| Dual front impact airbags | |
|---|---|
| Tracker system | RAM Connect |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Warning-Plus mitigation |
| Ignition disable |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 3 |
|---|---|
| Power 2-way driver lumbar support | |
| Seat Upholstery | vinyl |
| Front seats | bench |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Emergency communication system | RAM Connect |
| Adaptive Cruise Control | |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Tilt steering wheel | |
| Voice recorder |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | push button start only |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 26 deg |
|---|---|
| Departure angle | 28 deg |
| Ramp breakover angle | 20 deg |
| Ground clearance (min) | 203mm (8.0") |
| Ground clearance (max) | 224mm (8.8") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/commercial-new/Ram/2026-Ram-5500HD-9ce60889ac1852eb1ff181ccb93b0a99.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM
