Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
17
Hwy MPG:
23 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Granite Crystal |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 21,977 miles miles |
| Transmission: | 8-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 3.6L V-6 cyl |
| VIN: | 1C4HJXFG9PW522954 |
| Stock #: | 204922B |
Included Packages
| Black 3-Piece Hard Top |
|---|
|
| Cold Weather Group |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Trailer sway control | |
|---|---|
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | swing-out |
| Power door mirrors | |
| Skid plates |
Powertrain
| Fuel economy combined | 19mpg |
|---|---|
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Rear locking differential | |
| Fuel economy highway | 23mpg |
| Fuel economy city | 17mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
|---|---|
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Drive type | four-wheel |
| Front locking differential |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
| Tires | all-terrain |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Interior maximum rear cargo volume | 2,050 L (72 cu.ft.) |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,417mm (55.8") |
| Rear legroom | 973mm (38.3") |
| Exterior body width | 1,877mm (73.9") |
| Exterior length | 4,785mm (188.4") |
| Wheelbase | 3,007mm (118.4") |
| Rear hiproom | 1,440mm (56.7") |
| Turning radius | 5.9m (19.4') |
|---|---|
| Passenger volume | 2,936L (103.7 cu.ft.) |
| Towing capacity | 1,588kg (3,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,417mm (55.8") |
| Front hiproom | 1,369mm (53.9") |
| Front legroom | 1,046mm (41.2") |
| Interior rear cargo volume | 898 L (32 cu.ft.) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Voltmeter |
| Rear reading lights | |
|---|---|
| Configurable | |
| Appearance | analog |
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 8.4" |
| Speaker type | Alpine |
| Speakers | 9 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Security system | |
| Tracker system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| Integrated roll-over protection | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Premium cloth | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Front seats | bucket |
| Manual driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | SiriusXM Guardian |
| Garage door transmitter | |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/Jeep/2023-Jeep-Wrangler-9e936839ac1833326061e30c5432237a.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM
