Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
|
| Exterior Color: | Bright White |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | 8-Spd Auto 8HP75-LCV Transmission |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 6.4L V8 HEMI HD Engine |
| VIN: | 3C6TR5CJ6TG284231 |
| Stock #: | 2260471 |
Included Packages
| Power Wagon Package ($7,995) |
|---|
|
| Tradesman Level 1 Equipment Group ($2,395) |
|
| Bed Utility Group ($895) |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Bedliner | |
| Trailer hitch | |
| Rear cargo | tailgate |
| Heated door mirrors |
| Power door mirrors | |
|---|---|
| Right rear passenger | conventional |
| Hitch Class | V |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Left rear passenger door | conventional |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | V-8 |
|---|---|
| Mode select transmission | |
| Torque | 429 lb.-ft. @ 4,000RPM |
| Fuel tank capacity | 31.0gal. |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | Not Available |
| Rear locking differential | |
| Limited slip differential | mechanical |
| Hybrid traction battery type | none |
|---|---|
| Variable intake manifold | |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Cylinder deactivation | |
| Engine liters | 6.4L |
| Horsepower | 405hp @ 5,600RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Front locking differential | |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/100,000miles |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 120 months/100,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 285/70SR17.0D |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
|---|---|
| Single rear wheels | |
| Front tires | 285/70SR17.0D |
| Tires | all-terrain |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 103.9mm x 94.5mm (4.09" x 3.72") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,719 L (61 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,666mm (65.6") |
| Rear legroom | 1,021mm (40.2") |
| Curb weight | 3,172kg (6,992lbs) |
| Exterior body width | 2,019mm (79.5") |
| Exterior length | 6,066mm (238.8") |
| Wheelbase | 3,785mm (149.0") |
| Rear hiproom | 1,593mm (62.7") |
| GVWR | 3,885kg (8,565lbs) |
| Engine displacement | 6.4 L |
| Exterior height | 2,037mm (80.2") |
|---|---|
| Rear headroom | 1,011mm (39.8") |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Turning radius | 7.3m (24.0') |
| Passenger volume | 3,528L (124.6 cu.ft.) |
| Towing capacity | 4,776kg (10,530lbs) |
| Front shoulder room | 1,674mm (65.9") |
| Front hiproom | 1,598mm (62.9") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| Front headroom | 1,039mm (40.9") |
| Payload | 712kg (1,570lbs) |
| Engine torque | 429 lb.-ft. @ 4,000RPM |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Voltmeter |
| Appearance | analog |
|---|---|
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | ParkSense front and rear |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Primary LCD size | 12.0" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Tracker system | RAM Connect |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 6 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bench |
| Front center armrest | w/storage |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Front dual zone A/C | |
| Adaptive Cruise Control | |
| Navigation system | |
| Emergency communication system | RAM Connect |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Automatic temperature control | |
| Tilt steering wheel |
| Voice recorder | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | push button start only |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 23 deg |
|---|---|
| Departure angle | 26 deg |
| Ramp breakover angle | 24 deg |
| Ground clearance (min) | 216mm (8.5") |
| Ground clearance (max) | 236mm (9.3") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/new/Ram/2026-Ram-2500-a7320419ac182a7541e45a69215ad497.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM