Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
20
Hwy MPG:
25 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Diamond Black Crystal Pearlcoat |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | 8-Spd Auto 850RE Trans (Make) |
| Drive Line: | 4x2 |
|---|---|
| Engine: | 3.6L V6 24V VVT eTorque Engine Upg I |
| VIN: | 3C6RREGG1T4177050 |
| Stock #: | 2260536 |
Included Packages
| Tradesman Level 1 Equipment Group ($1,695) |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Rear step bumper | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors |
| Rear cargo | tailgate |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Right rear passenger | conventional |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Torque | 269 lb.-ft. @ 4,800RPM |
|---|---|
| Hybrid traction battery number of cells | 12 |
| Alternator hybrid electric motor | |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Hybrid traction battery type | lithium ion (Li-ion) |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Horsepower | 305hp @ 6,400RPM |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
| Powertrain number of motors | 1 |
| Hybrid electric powertrain type | MHEV (mild hybrid electric vehicle) |
| Cylinder configuration | V-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 22mpg |
| Mode select transmission | |
| Hybrid traction battery voltage | 48 |
| Fuel tank capacity | 26.0gal. |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | Not Available |
| Fuel economy highway | 25mpg |
| Fuel economy city | 20mpg |
| Limited slip differential | mechanical |
| Engine liters | 3.6L |
| Starter hybrid electric motor | |
| Drive type | rear-wheel |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/ unlimited distance |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 120 months/100,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Rear tires | 275/65TR18.0 |
|---|---|
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 18" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 275/65TR18.0 |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 96.0mm x 83.0mm (3.78" x 3.27") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,940 L (69 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,669mm (65.7") |
| Rear legroom | 1,148mm (45.2") |
| Curb weight | 2,230kg (4,917lbs) |
| Exterior body width | 2,085mm (82.1") |
| Exterior length | 5,916mm (232.9") |
| Wheelbase | 3,670mm (144.5") |
| Rear hiproom | 1,610mm (63.4") |
| GVWR | 3,130kg (6,900lbs) |
| Engine displacement | 3.6 L |
| Exterior height | 1,969mm (77.5") |
| Rear headroom | 1,011mm (39.8") |
|---|---|
| Compression ratio | 11.30 to 1 |
| Turning radius | 7.0m (23.1') |
| Passenger volume | 3,749L (132.4 cu.ft.) |
| Towing capacity | 2,980kg (6,570lbs) |
| Front shoulder room | 1,676mm (66.0") |
| Front hiproom | 1,610mm (63.4") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| Front headroom | 1,039mm (40.9") |
| Payload | 898kg (1,980lbs) |
| Engine torque | 269 lb.-ft. @ 4,800RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Lane departure | Active Lane Management System active |
| Voltmeter | |
| Appearance | analog |
| Compass | |
|---|---|
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Parking sensors | ParkSense front and rear |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 8.4" |
| Speakers | 6 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| AM/FM radio | SiriusXM |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Path Detection warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Brakes regenerative | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Forward Collision Warning-Plus mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 6 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bench |
| Front center armrest | w/storage |
| Rear seats | bench |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Voice recorder |
| Passenger vanity mirror | |
|---|---|
| Proximity key | push button start only |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/commercial-new/Ram/2026-Ram-1500-ac57e8e5ac182a7541e45a6942d33c7d.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM
