Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
20
Hwy MPG:
22 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Bright White |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Transmission: | 8-Speed Automatic Transmission |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 2.0L I4 DOHC DI Turbo Engine w/ ESS |
| VIN: | 1C4PJXDN8TW212771 |
| Stock #: | 2260266 |
Included Packages
| Quick Order Package 23W Willys ($5,900) |
|---|
|
| Quick Order Package 22W Willys ($5,900) |
|
| Transmission: 8-Speed Automatic 850RE ($2,500) |
|
| Black 3-Piece Hard Top ($1,895) |
|
| Engine: 2.0L I4 DOHC DI Turbo with ESS ($0) |
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Convertible hard top | |
|---|---|
| Trailer sway control | |
| Trailer hitch | |
| Rear cargo | swing-out |
| Heated door mirrors | |
|---|---|
| Power door mirrors | |
| Glass rear window | |
| Hitch Class | II |
| Skid plates |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 21mpg |
| Torque | 295 lb.-ft. @ 3,000RPM |
| Fuel tank capacity | 21.5gal. |
| Manual-shift auto | Autostick |
| Sequential multi-point fuel injection | |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 22mpg |
| Rear locking differential | |
|---|---|
| Fuel economy city | 20mpg |
| Limited slip differential | brake actuated |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 2.0L |
| Horsepower | 270hp @ 5,250RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Premium Unleaded |
Warranty
| Corrosion perforation warranty | 60 months/ unlimited distance |
|---|---|
| Roadside assistance coverage | 60 months/60,000miles |
| Powertrain warranty | 60 months/60,000miles |
| Basic warranty | 36 months/36,000miles |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 285/70SR17.0C |
| Rear anti-roll bar | |
| Wheel size | 17" |
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 285/70SR17.0C |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Wheelbase | 3,007mm (118.4") |
|---|---|
| Exterior height | 1,869mm (73.6") |
| Rear headroom | 1,021mm (40.2") |
| Turning radius | 5.9m (19.4') |
| Passenger volume | 2,936L (103.7 cu.ft.) |
| Front headroom | 1,034mm (40.7") |
| Engine torque | 295 lb.-ft. @ 3,000RPM |
| Interior rear cargo volume | 898 L (32 cu.ft.) |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
| Engine bore x stroke | 84.0mm x 90.0mm (3.31" x 3.54") |
| Interior maximum rear cargo volume | 2,050 L (72 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,417mm (55.8") |
| Rear legroom | 973mm (38.3") |
|---|---|
| Curb weight | 1,949kg (4,297lbs) |
| Exterior body width | 1,877mm (73.9") |
| Exterior length | 4,785mm (188.4") |
| Rear hiproom | 1,440mm (56.7") |
| GVWR | 2,574kg (5,675lbs) |
| Engine displacement | 2.0 L |
| Compression ratio | 10.00 to 1 |
| Towing capacity | 1,588kg (3,500lbs) |
| Front shoulder room | 1,417mm (55.8") |
| Front hiproom | 1,369mm (53.9") |
| Front legroom | 1,046mm (41.2") |
| Payload | 546kg (1,203lbs) |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Rear reading lights |
| Appearance | analog |
|---|---|
| Compass | |
| Exterior parking camera rear | ParkView yes |
| Tachometer | |
| Rear window defroster | |
| Fully automatic headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Rear window wiper |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 3 |
| Primary LCD size | 12.3" |
| Speakers | 8 |
| 1st row LCD monitors | 1 |
|---|---|
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| Integrated roll-over protection |
| ABS brakes | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Brake assist | |
| Forward collision | Forward Collision Warning-Plus mitigation |
Seats and Trim
| Max seating capacity | 5 |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | cloth |
| Front seats | bucket |
| Manual driver lumbar support | |
| Split folding rear seat | |
| Rear seats | split-bench |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Air conditioning | |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | Enhanced Adaptive Cruise Control |
| Passenger door bin | |
| Remote keyless entry | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | |
| Telescoping steering wheel | |
| Tilt steering wheel | |
| Passenger vanity mirror |
| Proximity key | push button start only |
|---|---|
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Driver vanity mirror | |
| Speed control | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
Off-Road Capability
| Approach angle | 41 deg |
|---|---|
| Departure angle | 36 deg |
| Ramp breakover angle | 20 deg |
| Ground clearance (min) | 246mm (9.7") |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/new/Jeep/2026-Jeep-Wrangler-b54722ffac1851fd6fc6447a70b92c35.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM