Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
29
Hwy MPG:
35 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Still Night Pearl |
|---|---|
| Interior Color: | Black |
| Odometer: | 65,797 miles miles |
| Transmission: | CVT |
| Drive Line: | Front-Wheel Drive |
|---|---|
| Engine: | 1.5L I-4 cyl |
| VIN: | 1HGCV1F49NA056732 |
| Stock #: | 700091P |
Options
|
Body Exterior
| Spoiler | |
|---|---|
| Bumpers | body-color |
| Heated door mirrors | |
| Rear cargo | trunk |
| Power door mirrors | |
| Tailpipe finisher | chrome |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-4 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 32mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 192 lb.-ft. @ 1,600RPM |
| Fuel tank capacity | 14.8gal. |
| Manual-shift auto | |
| Transmission | continuously variable automatic |
| Number of valves | 16 |
| Compressor | intercooled turbo |
| Fuel economy highway | 35mpg |
|---|---|
| Fuel economy city | 29mpg |
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 1.5L |
| Horsepower | 192hp @ 5,500RPM |
| Drive type | front-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear tires | 235/40VR19.0 |
| Four wheel independent suspension | |
| Rear anti-roll bar |
| Wheel size | 19" |
|---|---|
| Front anti-roll bar | |
| Front tires | 235/40VR19.0 |
| Speed-sensing steering | |
| Power steering |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 73.0mm x 89.5mm (2.87" x 3.52") |
|---|---|
| Rear shoulder room | 1,435mm (56.5") |
| Interior maximum rear cargo volume | 473 L (17 cu.ft.) |
| Rear legroom | 1,026mm (40.4") |
| Curb weight | 1,465kg (3,230lbs) |
| Exterior body width | 1,862mm (73.3") |
| Exterior length | 4,981mm (196.1") |
| Wheelbase | 2,830mm (111.4") |
| Rear hiproom | 1,397mm (55.0") |
| Engine displacement | 1.5 L |
| Exterior height | 1,450mm (57.1") |
| Rear headroom | 947mm (37.3") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.30 to 1 |
| Turning radius | 5.8m (19.2') |
| Passenger volume | 2,990L (105.6 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,481mm (58.3") |
| Front hiproom | 1,405mm (55.3") |
| Front legroom | 1,074mm (42.3") |
| Front headroom | 1,003mm (39.5") |
| Engine torque | 192 lb.-ft. @ 1,600RPM |
| Interior rear cargo volume | 473 L (17 cu.ft.) |
| Engine horsepower | 192hp @ 5,500RPM |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Primary LCD size | 8.0" |
| Speakers | 8 |
| 1st row LCD monitors | 2 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Bluetooth HandsFreeLink |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Front fog lights | |
|---|---|
| Delay-off headlights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | active |
| Configurable |
| Appearance | digital/analog |
|---|---|
| Speed sensitive wipers | |
| Exterior parking camera rear | |
| Rear window defroster | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Traffic sign information |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable | |
| Occupant sensing airbag | |
| ABS brakes |
| Knee airbag | |
|---|---|
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Forward collision | Collision Mitigation Braking System (CMBS) + FCW mitigation |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Leather shift knob | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold forward seatback |
| Seat Upholstery | leather |
| Front seats | bucket |
| Rear seat center armrest | |
| Power 4-way driver lumbar support | |
| Rear seats | bench |
| Heated front seats | |
|---|---|
| Max seating capacity | 5 |
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control (ACC) with Low-Speed Follow |
| Emergency communication system | HondaLink |
| Passenger door bin | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Illuminated entry | |
| Remote engine start | keyfob |
| Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | |
|---|---|
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Driver vanity mirror | |
| 1-touch down | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins | |
| Driver door bin |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
http://www.aaronkiaofcorona.com/used/Honda/2022-Honda-Accord-d65675d8ac1810998925e011a1e2f18e.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM