Although every reasonable effort has been made to ensure the accuracy of the information contained on this site, absolute accuracy cannot be guaranteed. The Dealership is not responsible for any unintended typographical, pricing, product specification, advertising, shipping or other errors. Advertised prices and availability are subject to change without notice. All vehicles are subject to prior sale. Vehicle sale prices include a factory rebate, if applicable, and are valid on cash or finance purchases only by an individual for their personal use. The sale price does not apply to a lease. The factory rebate(s) may not be available if you elect to take advantage of a special alternative APR or special lease program. Some factory rebates are California resident specific and may vary for residents of other states. NO sales to Dealers, brokers, or exporters. For out of state purchases, customer must be present to purchase. If shipping is required, Dealership must facilitate - no exceptions. Please contact us for special multi-vehicle or fleet pricing. Prices plus government fees and taxes, any finance charges, any dealer document processing charge, any electronic filing charge, and any emission testing charge. Second key, floor mats and owner's manual may not be available on all pre-owned vehicles. We have made every effort to ensure the accuracy of the data that is displayed. Dealer is not responsible for errors, typos or omissions. All inventory is subject to prior sale and all prices are subject to change. Vehicles may vary from stock photos shown. Please see dealer to confirm details, availability and pricing.
|
mpgCity:
17
Hwy MPG:
24 Actual rating will vary with options, driving conditions, habits and vehicle condition. |
| Exterior Color: | Diamond Black Crystal Pearlcoat |
|---|---|
| Interior Color: | Sea Salt/Bison Brown |
| Odometer: | 1,825 miles miles |
| Transmission: | 8-Speed Automatic |
| Drive Line: | 4x4 |
|---|---|
| Engine: | 3.0L I-6 cyl |
| VIN: | 1C6SRFJP5SN764100 |
| Stock #: | 204999B |
Included Packages
| Laramie Level 2 Equipment Group |
|---|
|
Additional Options
|
Body Exterior
| Door mirrors | chrome |
|---|---|
| Auto-dimming door mirrors | |
| Trailer hitch | |
| Heated door mirrors | |
| Power door mirrors |
| Right rear passenger | conventional |
|---|---|
| Rear step bumper | |
| Trailer sway control | |
| Turn signal indicator mirrors | |
| Hitch Class | IV |
| Left rear passenger door | conventional |
Powertrain
| Cylinder configuration | I-6 |
|---|---|
| Fuel economy combined | 19mpg |
| Mode select transmission | |
| Torque | 469 lb.-ft. @ 3,500RPM |
| Transmission | 8 speed automatic |
| Number of valves | 24 |
| Compressor | twin turbo |
| Fuel economy highway | 24mpg |
| Fuel economy city | 17mpg |
|---|---|
| Hybrid traction battery type | none |
| Engine location | front |
| Standard fuel economy fuel type | gasoline |
| Variable valve control | |
| Engine liters | 3.0L |
| Horsepower | 420hp @ 5,200RPM |
| Drive type | four-wheel |
| Recommended fuel | Regular Unleaded |
Suspension/Handling
| Alloy wheels | |
|---|---|
| Rear anti-roll bar | |
| Front anti-roll bar | |
| Power steering | |
| Front wheel independent suspension |
Specs and Dimensions
| Engine bore x stroke | 84.0mm x 90.0mm (3.31" x 3.54") |
|---|---|
| Interior maximum rear cargo volume | 1,940 L (69 cu.ft.) |
| Rear shoulder room | 1,669mm (65.7") |
| Rear legroom | 1,148mm (45.2") |
| Curb weight | 2,462kg (5,428lbs) |
| Exterior body width | 2,085mm (82.1") |
| Exterior length | 5,916mm (232.9") |
| Wheelbase | 3,670mm (144.5") |
| Rear hiproom | 1,610mm (63.4") |
| GVWR | 3,221kg (7,100lbs) |
| Engine displacement | 3.0 L |
| Rear headroom | 1,011mm (39.8") |
|---|---|
| Compression ratio | 10.40 to 1 |
| Turning radius | 7.0m (23.1') |
| Passenger volume | 3,749L (132.4 cu.ft.) |
| Front shoulder room | 1,676mm (66.0") |
| Front hiproom | 1,610mm (63.4") |
| Front legroom | 1,039mm (40.9") |
| Front headroom | 1,039mm (40.9") |
| Payload | 757kg (1,670lbs) |
| Engine torque | 469 lb.-ft. @ 3,500RPM |
| Greenhouse Gas Score (GG) | 4 |
Lighting, Visibility and Instrumentation
| Delay-off headlights | |
|---|---|
| Front fog lights | |
| Outside temperature display | |
| Front reading lights | |
| Oil pressure gauge | |
| Variably intermittent wipers | |
| Trip computer | |
| Lane departure | Lane Departure Warning-Plus active |
| Voltmeter | |
|---|---|
| Rear reading lights | |
| Configurable | |
| Compass | |
| Tachometer | |
| Fully automatic headlights | |
| Auto high-beam headlights | |
| Low tire pressure warning | |
| Blind spot | Blind Spot Detection warning |
Entertainment Features
| Radio data system | |
|---|---|
| Satellite radio trial duration with new vehicle purchase (months) | 6 |
| Smart device integration | Apple CarPlay/Android Auto |
| Wireless phone connectivity | Uconnect w/Bluetooth |
| Steering wheel mounted audio controls | |
| AM/FM radio | SiriusXM with 360L |
Safety and Security
| Traction control | |
|---|---|
| Rear collision | Cross Path Detection warning |
| Perimeter/approach lights | |
| Overhead airbag | |
| Security system | |
| Adjustable head restraints | driver and passenger w/tilt |
| Dual front side impact airbags | |
| Ignition disable |
| Occupant sensing airbag | |
|---|---|
| ABS brakes | |
| Panic alarm | |
| 4 wheel disc brakes | |
| Dual front impact airbags | |
| Electronic stability | |
| Front pedestrian detection | prevention |
| Brake assist |
Seats and Trim
| Power 2-way passenger lumbar support | |
|---|---|
| Rear seats Folding position | fold-up cushion |
| Ventilated front seats | |
| Rear seat center armrest | |
| Heated rear seats | |
| Rear seats | split-bench |
| Heated front seats |
| Power 2-way driver lumbar support | |
|---|---|
| Leather steering wheel | |
| Power passenger seat | |
| Power driver seat | |
| Leather upholstery | |
| Split folding rear seat | |
| Front center armrest | w/storage |
Convenience Features
| Front dual zone A/C | |
|---|---|
| Garage door transmitter | |
| Adaptive Cruise Control | |
| 1-touch up | |
| Remote keyless entry | |
| Automatic temperature control | |
| Remote engine start | |
| Tilt steering wheel | |
| Voice recorder | |
| Power windows | |
| Overhead console | |
| Speed control | |
| Auto-dimming rearview mirror | |
| Front beverage holders | |
| Rear door bins |
| Driver door bin | |
|---|---|
| Air conditioning | |
| Navigation system | |
| Pedal memory | |
| Passenger door bin | |
| Audio memory | |
| Memory seat | |
| Illuminated entry | |
| Telescoping steering wheel | |
| Passenger vanity mirror | |
| Proximity key | doors and push button start |
| Rear beverage holders | |
| Heated steering wheel | |
| Driver vanity mirror | |
| Adjustable pedals | |
| 1-touch down |
* While every reasonable effort is made to ensure the accuracy of this information, we are not responsible for any errors or omissions contained on these pages. Please verify any information in question with Aaron Chrysler Dodge Jeep Ram.
https://www.aaroncdjr.com/used/Ram/2025-Ram-1500-f622f680ac180e1333104b23659885a8.htm
Location
Hours
- Monday 08:30AM - 09:00PM
- Tuesday 08:30AM - 09:00PM
- Wednesday 08:30AM - 09:00PM
- Thursday 08:30AM - 09:00PM
- Friday 08:30AM - 09:00PM
- Saturday 08:30AM - 09:00PM
- Sunday 08:30AM - 09:00PM